Indeksy Riabinina – Ludzie i rzeczy dawnego Lublina

AndrzejTomasz
Administrator
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2017, 20:18
Kontakt:

Indeksy Riabinina – Ludzie i rzeczy dawnego Lublina

Post autor: AndrzejTomasz » 27 kwie 2017, 9:45

Obrazek

...Każdy kto zajmował się historią dawnego Lublina musiał choć raz zajrzeć do drewnianych skrzynek z małymi kartkami wielkości bibliotecznej karty katalogowej, na których są wypisane informacje dotyczące ludzi, przedmiotów i obiektów związanych z naszym miastem. Chodzi o słynne indeksy Riabinina znajdujące się w Archiwum Państwowym w Lublinie i od dziesięcioleci służące badaczom jako swoisty przewodnik do po lubelskich księgach miejskich, od których rozpoczynano ich lekturę.

W lubelskim Archiwum można skorzystać z pomocy dwóch rodzajów indeksów Riabinina. Pierwszy, obszerniejszy obejmuje kilkanaście tysięcy nazwisk osób, które zostały zanotowane w księgach miasta Lublina w okresie od XV do XVIII w. Większość z nich były nazwiskami mieszczan lubelskich, ale są wśród nich także wymienieni mieszkańcy innych miast, a także szlachta, kupcy i duchowni, których różne sprawy i interesy przywiodły do Lublina. Władze miasta, mieszczanie lubelscy i przybysze podejmowali różne czynności i działania o charakterze prawnym, administracyjnym, gospodarczym, finansowym, sądowym i innym, które, jeśli wymagały pisemnego utrwalenia lub poświadczenia, były zapisywane w księgach miejskich, a wraz z nimi trafiały do ksiąg osoby w nie zaangażowane...

Link do Indeksów Riabinina: http://lublin.ap.gov.pl/indeksy-riabini ... o-lublina/

Piotrek
Posty: 16
Rejestracja: 03 kwie 2017, 17:17
Kontakt:

Re: Indeksy Riabinina – Ludzie i rzeczy dawnego Lublina

Post autor: Piotrek » 14 lis 2017, 17:41

W domu poosiadam broszurę: Nazwiska, przezwiska i przemianki dawnych mieszczan lubelskich, Lublin 1936 autorstwa J. Riabinina. Jakby ktoś potrzebował czegoś z tej publikacji to służę pomocą.

Pozdrawiam
P.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość